Meie meeskonna lood

Püüd täiuslikkuse poole – suhtumine, mis innustab nii spordis kui kutsetegevuses

Kui paluda BDO Eesti kontoris defineerida mõistet „The Human Handbook“, siis valdav enamus töötajaid osutavad Svenile nagu tegu oleks kõige iseenesestmõistetavama asjaga. Siin ei vaidle ka meie: Sven on töötanud auditi valdkonnas 26 aastat, millest pea 14 BDO Eestis partnerina ja vandeaudiitorina, aga ta on selle aja jooksul olnud ka auditi ärilliini juht, riskijuhtimise partner, koolitusjuht ning auditi äriliini kvaliteedijuht. Samas oli Sven meile tuttav ka kümmekond aastat varem: kaasasime teda välise eksperdina aastaaruandluses, mille tulemusel tekkis vastastikune arusaamine, et ühine teekond sobib ette võtta pikemalt.

Sveni puhul paistavad silma kaks võrdväärselt tugevat poolt: ausus ja vastutustundlikkus ning meeskonnakeskne juhtimisstiil. Esimene iseloomujoonte kombinatsioon on auditi valdkonnas kohustuslik. Vigadele ei saa silma kinni pigistada ning audit peab olema läbi viidud nõuetekohaselt ja läbipaistvalt, keskendudes seejuures olulisele. Kirjeldades oma lähenemist selles küsimuses, viitab ta filosoofide poolt väljaöeldud elutarkusele: täiuslikkus on see, millest ei saa enam midagi ära võtta; mitte aga see, kuhu ei saa enam midagi juurde panna. Auditeerimise kontekstis tähendab see, et kõik oluline ja vajalik tuleb professionaalselt ja kvaliteetselt ära teha ning ebaoluliste asjadega ei ole vaja põhjalikumalt tegelda.

Rääkides meeskonnakesksest juhtimisest, siis selle oskuse on Sven võtnud endaga kaasa võrkpallist. Võrkpalli juurde sattus Sven nö õnneliku juhuse läbi, kuna kodulinnas Türis korraldati võrkpalli trenne ja koduhoovis paiknes üldkasutatav väljak. Hobist alguse saanud teekond päädis nii kohaliku võistkonna kui ka Eesti juunioride koondise kapteni rolliga, mis andis kaasa nii mõnegi eluliselt olulise oskuse. Näiteks on nii meeskonnaspordi kui ka äriliinide vaheliste tegevuste ühisosaks põhimõte, et kapten / juht peab eelkõige mõtlema sellele, kuidas välja tuua iga üksiku mängija / meeskonna liikme tugevused selliselt, et meeskonna kui terviku sünergia ja saavutusvõimekus oleks kõige suurem. Siin kipub Sven muigama, nimetades end „mängivaks treeneriks“, kuigi paljude jaoks BDO Eestis ta just selliseks toeks ka on. Mõeldes kapteni ja BDO Eesti partneri rollide sarnasusele, tõdes Sven lisaks, et olulised on ka oskused austada vastast, valida õige aeg ja koht ning olla avatud õppimiseks nii iseenda kui ka teiste kaotustest ja võitudest.

Lisaks suurepärasele meeskonnajuhile, on Sveni puhul tegu ka vaieldamatu – isegi aukartust äratava! – eksperdiga omas valdkonnas. Sven kuulub Eesti Audiitorkogu juhatusse ning kureerib Audiitorkogu metodoloogiakomisjoni tööd. Samas ei võta ta nendesse institutsioonidesse kuulumist kui privileegi vaid kui võimalust oma eriala aktuaalsemaid ja keerulisemaid teemasid teistega jagada: Sven on ka tunnustatud koolitaja ja lektor, kes juhib talle omase pühendumuse ja kirega praktikume ning korraldab koolitusi nii arvestuse kui ka auditi müsteeriumidest, mida ta tunneb nagu oma viit sõrme.

BDO Eestis on Sven leidnud lisaks headele kolleegidele ka endale üdini sobiva töökeskkonna: inimestele pakutakse piisavalt tegutsemisvabadust ning usaldatakse nende initsiatiivi ja ekspertiisi. Lisaks on tänu dünaamilisele ja elavale organisatsioonikultuurile võimalik muudatusi ja uusi ideid viia ellu kiirelt ja tõhusalt, ilma liigse bürokraatiata. Samuti võimaldab BDO Eesti oma töötajatel kasutada kodukontori võimalust piiranguteta, mis tähendab Sveni jaoks tõhusamat ajakasutust ja seeläbi töö kiiremat teostust.

Ja juba kostabki eemalt kontorist kellegi veidi ehmunud toonil küsimus: „Kas keegi teab, kuidas arvutada korrigeeritud konsolideerimata omakapitali emaettevõtja konsolideerimata aruannetes, kui kontserni kuuluvad ka negatiivse omakapitaliga ja vähemusosalust sisaldavad välismaised tütarettevõtjad?!“ „Ja seal võivad olla ka riskimaandamise eesmärgil soetatud negatiivse õiglase väärtusega derivatiivid!“ :lisab teine.
„Jah, mina tean. Lähme räägime pikemalt.“ :ütleb Sven rahulikult ning seab sammud küsijatest kolleegide poole.