Äripartneri taustakontroll ning peamised infokanalid selle teostamiseks
Äripartneri taustakontroll ning peamised infokanalid selle teostamiseks
Ebakindlates majandusoludes on uuele äripartnerile kaupade/teenuste müümisel või ostmisel mõistlik läbi viia taustakontroll. Oluline on aru saada tehingupartneri finantsolukorrast, et veenduda tema maksevõimekuses. See on tähtis nii müüja vaatest -kas klient suudab ostetud teenuste või kaupade eest maksta, kui ka ostja puhul - kas ettevõttel on olemas reaalne võimekus tarnida vajalikku kaupa vajalikus mahus ja ajal.
Ka pikaajaliste koostööpartnerite osas tasuks aeg-ajalt taustakontrolli uuesti läbi viia, eriti kui tasumised või tarned on hakanud viibima. Pikkade maksetähtaegade oludes on klientide põhjalik taustakontroll eriti oluline, kuna reageerimisaeg võimalikele probleemidele on pikk. Inflatsiooni tingimustes tasuks maksetähtajad hoida võimalikult lühikesed, võimalike kahtluste või probleemide tekkimisel arveldada ettemaksudega. Kiire maksmise boonus võiks samuti olla üks lahendus, kuidas motiveerida tehingupartnerit inflatsiooni tingimustes kaupade/teenuste eest kiiresti maksma.
Makse-ja tarnevõimekus on ainult üks pool, millele täna tähelepanu pöörata. Lisaks sellele on tänastes välispoliitilistes oludes oluline teada, kes on potentsiaalse kliendi või tarnija omanikeringis, seda eriti välismaiste ettevõtete puhul. Mõningat tüüpi ettevõtete puhul on ka seadusandlusega määratletud, missugust infot tuleb enne kliendi või tarnijaga kokkulepete sõlmimist koguda. Kolmandaks ei tasu unustada ka eetilisi küsimusi, sest õiglane kaubandus (fairtrade) ning jätkusuutlikkuse teemad on potentsiaalsetele tarbijatele järjest olulisemad.
Äripartneri taustakontrolliks on mõistlik kasutada mitut erinevat kanalit. Toome ülevaate mõnedest peamistest kanalitest, mille kaudu on võimalik äripartneri tausta ja finantspositsiooni kontrollida.
Otsingumootorid
Üks peamisi kanaleid, kust infot otsida, on endiselt erinevad otsingumootorid, millele lisanduvad uuemad tehisintellektil põhinevad lahendused nagu Bing, Gemini, uuem chatGPT versioon jmt. Avalikust inforuumist saab esialgse info potentsiaalse äripartneri kohta, aga tasub kindlasti ka kontrollida teistest kanalitest.
Äriregister
Väga hea esmane allikas on e-Äriregistri portaal, mis annab muuhulgas ülevaate äri- ja ettevõtluskeeldude ning ettevõtte erinevate raporteerimiskohustuste täitmise või täitmata jätmise osas, sh kas majandusaasta aruanded ja vajalikud maksudeklaratsioonid on esitatud, maksud makstud jne. Äriregister annab ülevaate ka ettevõtte omanikeringi ning tegelike kasusaajate osas. Küll aga tasub meeles pidada, et see info võib olla lisatud ajalise viitega. Lisaks on võimalik portaalis vaadata ettevõtte võtmeisikute seotust teiste ettevõtetega. Kui konkreetse meid huvitava ettevõttega on seotud avalikke teadaandeid, on ka see info portaalis kuvatud. Äriregistrist on võimalik ettevõtteid otsida nime, registrikoodi või käibemaksukohustuslase numbri järgi SIIT.
Maksu- ja Tolliameti võlapäring
Kui ettevõte on riigile maksude osas võlgu või on deklaratsioonid esitamata, siis üldjuhul võib eeldada, et probleeme võib tekkida ka hankijatele tasumisel. Maksu- ja Tolliameti võlapäringu kaudu saab infot, kas ettevõttel on võlgu, mille eest ning millal need võlad on tekkinud. Samuti saab infot, kas ettevõte võlaga aktiivselt tegeleb: võlg on tasumisgraafikus või vaidlustatud. Võlapäringut on võimalik teostada SIIN.
Tasulised infoportaalid
Eestis on mitu tasulist portaali, mis Äriregistri ning Maksu- ja Tolliameti info kokku koondavad ning lisavad sinna muudest allikatest kokku kogutud andmeid, näiteks võimalike muude maksehäirete kohta. Peamised kasutatavad keskkonnad on e-krediidiinfo, Inforegister ja Äripäeva infopank.
Muud avalikud registrid
Eestis on veel erinevaid registreid, kust ettevõtte või temaga seotud isikute kohta infot saada: o Ametlikud Teadaanded https://www.ametlikudteadaanded.ee/ Ametlikes Teadaannetes on kirjas muu oluline info ettevõtte kohta, näiteks võimalikud ühinemised, likvideerimis- või pankrotimenetlused jmt.
- Tarbijakaitse musta nimekirja peab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ning sealt leiab ettevõtted, kes ei järgi Tarbijavaidluste komisjoni kehtivat otsust.
- Karistusregistrist saab ettevõtte või temaga seotud isikute kohta päringuid teha e-toimiku kaudu, päringud on tasulised.
Rahvusvahelised infoallikad
- Kui (potentsiaalne) äripartner on rahvusvahelise taustaga, ei piisa Eesti infoallikatele tuginemisest, vaid tuleks kasutada rahvusvahelisi kanaleid. Sarnaselt Äriregistrile on olemas Euroopa Äriregister, mis sisaldab infot erinevates Euroopa riikides registreeritud ettevõtete kohta. Teenus on tasuline. Euroopa Äriregistrisse saab siseneda Äriregistri kaudu.
- Võimalike käibemaksustamisega seotud probleemide vältimiseks tasub üle kontrollida Euroopa Liitu kuuluva ettevõtte käibemaksukood VIES registris.
- Ettevõttega seotud isikute taustakontrolliks, sh võimalike kriminaalsete seoste kohta, on samuti erinevaid rahvusvahelisi tasulisi registreid, üks enim kasutatavaid on näiteks Reuters.
Maksu- ja Tolliameti juhised
Äripartneri taustakontrolli kohta on andnud põhjalikud juhised ka Maksu- ja Tolliamet:
Kuidas kontrollida tehingupartneri tausta |
Kuidas hoida oma maksuasjad korras |