Mikroettevõtja vastavusraamistiku audiitori aruannete näidised

KKK: Mikroettevõtja aastaaruande audit või ülevaatus ja arvamuse sõnastus vastavusraamistiku järgi.
 

Küsimus: Kas mikroettevõtja koostab raamatupidamise aastaaruande õiglase esitusviisi või vastavusraamistiku kohaselt ja kui tegu on vastavuse raamistikuga, kas ja kuidas peaksime oma auditi või ülevaatuse aruandeid täiendama/täpsustama?

Vastus: Mikroettevõtja koostab raamatupidamise aastaaruande vastavusraamistiku kohaselt kooskõlas raamatupidamise seaduse ja Eesti finantsaruandluse standardiga. Audiitorid peavad oma aruannetes (aga näiteks ka esitiskirjas) kasutama seega väljendi “on koostatud olulises osas õiglaselt” või “annab õige ja õiglase ülevaate” asemel “on koostatud kõigis olulistes osades kooskõlas Eesti finantsaruandluse standardiga”. Kahjuks ei ole praegu aruandlusportaalis võimalik vastavalt ettevõtte kategooriale audiitori arvamuse lõike automatiseerida ja seega tuleb aruande lõigus vastavad muudatused ise sisse viia. Auditi ja ülevaatuse modifitseerimata aruande näidised vastavusraamistiku puhul leiate Audiitorkogu kodulehel. Paar lisanüanssi millele veel tähelepanu pöörata: 
  • Siis kui mikroettevõtja tegevusaruannet ei esita (ja muud informatsiooni ISA 720 mõistes aruandele lisatud ei ole), tuleb auditiaruandes kustutada kogu muu informatsiooni lõik.
  • Tuleb panna tähele sobivat sõnakasutust “esitada õiglaselt” vs “koostada kooskõlas” juhtkonna kohustusi kirjeldavas lõigus.
Mikroettevõtja ei pruugi esitada oma aruandes aastaaruande koostamisel kasutatud olulisi arvestuspõhimõtted; nii auditi kui ülevaatuse aruandes tuleb alati kohandada lõiku, kus audiitorkontrollitud aruande osad loetletakse, et need vastaksid tegelikult aruandes sisaldatule.

Eeltoodu on Audiitorkogu metodoloogiakomisjoni seisukoht. Vaata ka muid Audiitorkogu poolt ettevõtjatele loodud materjale.

Ja kui vajate professionaalset raamatupidamisnõustamist, pöörduge BDO Eesti ekspertide poole.